Vše, co byste měli vědět o razítkovací metodě

Vše, co byste měli vědět o razítkovací metodě

Jak se naučit razítkovat? Jak razítkovat jako profík? Nejde mi razítkovat, co dělám špatně?
Tyto dotazy se na internetových diskuzích vyskytují velmi často, a proto vám dneska jdu dát nějaké tipy a rady, jak to zvládnout! Pokud jste ještě nikdy nerazítkovali a jste v tomto světě noví, nebojte, do všeho vás zasvětím.
 
Razítkování je nádherný způsob zdobení nehtů, kdy můžete vytvářet nekonečně mnoho kreací a pokud se to jednou naučíte, nebudete chtít dělat nic jiného. Razítkování jako takové může mít dva druhy – klasické razítkování nebo obrácené. Prozradím vám, jak na obojí ?

1. Razítkování (nail stamping)

Co budete potřebovat:
• destičku
• lak na razítkování
• razítko
• stěrku

Destička:

Existují tři varianty destiček:
a) Malé motivy, které jsou samostatné a nejsou přes celý nehet.
b) Motivy, které zakryjí celý váš nehet.
c) Na sebe navazující motivy přes celou destičku, které zakryjí celý váš nehet.

Ve výběru varianty destičky nemůžete udělat chybu, vyberte si to, co se vám líbí a hodí nejvíc. U varianty písmeno b) bych si dala pozor na velikost jednotlivých motivů, některé vám mohou být malé (rozdíly mezi jednotlivými destičkami a velikostmi motivů můžete vidět na fotce níž).

Cena se může v českých e-shopech a kamenných specializovaných prodejnách vyšplhat až na několik stovek za destičku. Doporučuji vám pořídit si destičky z ebay/aliexpressu za zlomkovou cenu. Některé destičky koupíte i za 20 Kč. Kvalitou se moc neliší, některé české e-shopy je dokonce přeprodávají. Stačí zadat do vyhledávače „stamping plate“ a už můžete vybírat. Značky bych vám mohla doporučit z těch levnějších Born Pretty, Harunouta, z těch dražších MoYou a z českých Moyra.

Jen tak pro srovnání tady můžete vidět „mini“ paletku (12×6 cm) s větší paletkou (10,5×14,5 cm). I když se to na první pohled nemusí zdát, motiv na pravé straně je o něco větší a tady hraje roli každý milimetr. Pokud máte malé nehty, nemusíte nic řešit ?

Velikost destiček může být od nejmenších koleček v průměru 5 cm až po destičky formátu A4. Jak jsem již zmiňovala, je dobré se ohlížet na velikost vašich nehtů, řiďte se podle toho největšího (palce) a vybírejte destičky s motivy dostatečně velkými. Velká destička neznamená velký motiv! Pokud koupíte destičku s malým motivem, bude vám na nic (pokud si nehodláte orazítkovat jen půlku nehtu). Změřte si šířku a délku nehtů (nezapomeňte, že vám nehty porostou, tak berte nejvíce možnou velikost pro vás), koukněte na recenze a reálné fotky produktu a zkuste si to trochu vydedukovat. Většinou prodejci velikost motivů neuvádí.

Lak na razítkování

a) Obyčejný lak na nehty. Všechny laky, které máte doma, by se teoreticky mohly stát vaším razítkovacím lakem. Laky avšak musí být dobře pigmentované s větší hustotou. Tady vám nijak neporadím, prostě je budete muset vyzkoušet.
b) Razítkovací lak. Je speciální lak, který má větší hustotu a větší pigmentaci. Také zasychá rychleji. Některé můžete použít i jako obyčejný lak.

Cena se pohybuje zhruba od 40 Kč až po několik stovek. Levnější, ale stále dobré, se pohybují v rozmezí 70-150 Kč. V Česku je můžete koupit v drogerii (např. značka Essence) nebo ve specializovaných prodejnách na nehty. Pokud chcete ušetřit, znovu se podívejte na ebay/aliexpress.

Varianty se mohou lišit barvou, objemem i značkou. Můžete si vybrat dokonce i holografické razítkovací laky, takže nemusíte zůstávat jen u černé a bílé. Normálně se prodávají o objemu 6 ml, i když se vám to může zdát málo, lak vám vydrží i několik měsíců. Značku mohu doporučit Essence (mají bohužel jen bílou a černou), Konad nebo Born Pretty.

Razítko

Aby se vám razítkování správně povedlo, je potřeba mít správné razítko. Dole na fotce vidíte čtyři typy razítek, o kterých si řekneme něco víc.

a) Razítko se silikonovou hlavou, která je hodně měkká a pružná. Hodí se na nabírání složitějších motivů (například spirály, krajky atd.).
b) Razítko s pryžovou hlavou (asi), je trošku měkčí než normální guma na gumování. Hodí se na menší samostatné motivy.
c) Razítko s pryžovou hlavou, která je avšak dost tvrdá. Takovéto razítka prodávají Essence či Konad a já vám doporučuji se jim vyhnout. Nejenom, že nejsou vůbec měkká, jsou i dost malá. V průměru mají 2,3 cm.
d) Razítko s průsvitnou silikonovou hlavou, která je dostatečně měkké a pružné. Hodí se na jednodušší motivy přes celý nehet i samostatné motivy. Průměr má 4 cm, což je hodně.Variant je spousta, ale já vám doporučím koupit si průhledné razítko. Průhledné držátko i hlavu, ať vidíte, kam co tisknete. Rozhodujte se i podle velikosti vašich nehtů, klasický průměr razítek je zhruba 3,5 cm. Můžete nalézt razítka i s větším držátkem, ale to už je na vašich preferencích.

Tipů a rad mám k razítkům spoustu. Pokud máte nové razítko a nejde vám tisknout, zkuste zmatnit povrch razítka. Použijte pilník a jemně ho zpilujte, pomáhá to! Zkoušejte to pouze na lesklých silikonových hlavičkách a snažte se příliš netlačit. Na silikonové razítko nepoužívejte odlakovač, může vám to ten silikon vyleptat. Mně i Šarlot se při čištění průhledného držátka odlakovačem stalo to, že už průhledné není. Zmatnělo (vyleptalo to ten plast) a nejde to ničím odstranit. Na odstranění motivů z razítka použijte například váleček na chlupy, který se prodává v Jysku nebo v Ikei za pár korun. Motiv se tam krásně zachytí a je to i mnohem rychlejší než s použitím odlakovače. A hlavně se snažte to průhledné držátko nezapatlat od laku.

Stěrka

I když se to nezdá, stěrka je velmi důležitou součástí. Můžete použít:

a) Klasickou kartu, kterou můžete najít doma. Například zákaznickou kartu, které nepoužíváte nebo dárkovou kartu.
b) Kovovou stěrku, která bývá součástí balení s razítkem. NEDOPORUČUJI vám ji používat! Poškrábete si tak kovovou destičku!
c) Speciální stěrku, bývá taky součástí balení. Může mít i menší rozměr než klasická karta, ale bývá daleko pružnější a tenčí.

Ceny speciálních stěrek jsou velmi nízké a zákaznické karty jsou zdarma.

Tip mám pro vás i u stěrek. Pokud máte složitější motiv, nepoužívejte pružnější stěrku. Musíte použít tvrdší stěrku, která vám nechá ten lak ve vzoru. Pokud vám razítkování nejde a vyměnili jste už destičky i razítka, zkuste to i se stěrkou.

Pomocné věci

K razítkování potřebujete i některé pomocné věci jako například vatu nebo vatový tamponek na setření laku z destičky. Vata vám může zanechávat smítka na destičce, a proto používám vatový tamponek. Někteří používají buničitou vatu, tu jsem ještě nezkoušela, ale vy můžete.
Pokud vám razítkování stále nejde, může být chyba i v odlakovači, kterým odlakováváte destičku. Mně se to zatím nestalo, ale doporučuje se v tomto případě použít 100% aceton.

A teď, když jste znalci věcí na razítkování, pojďme konečně k postupu.

Postup:

1. Nalakujte spodní lak a potom barevný lak.

2. Vyberte si vzor z destičky a na něj naneste razítkovací lak, přebytečný lak setřete stěrkou tak, aby lak zůstal rovnoměrně v rýhách motivu.

3. Razítkem přitlačte na motiv s lakem. Ten se vám přenese na razítko.

4. Natiskněte motiv na nehet. Pokud máte průhledné razítko, můžete přesně vidět, kam budete motiv tisknout.

5. Zalakujte vrchním lakem.

Tip pro vás! Je nutné pracovat rychle, žádné rozmýšlení. Pokud vám lak zaschne jak v destičce nebo na razítku, nikam ho nenatisknete. Při nabírání motivu můžete zkusit klasické kolébání nebo rychlé přitisknutí. Musíte to vyzkoušet, každý motiv na to reaguje jinak.

2. Obrácené razítkování (reverse stamping)

Používá se, když chcete motiv vybarvit. Budete potřebovat to samé, co u normálního razítkování.

Postup:

1. Vyberte si vzor z destičky a na něj naneste razítkovací lak, přebytečný lak setřete stěrkou tak, aby lak zůstal rovnoměrně v rýhách motivu.

2. Razítkem přitlačte na motiv s lakem. Ten se vám přenese na razítko.

3. Motiv nechejte na razítku nebo natiskněte na silikonovou podložku, potom máte tyto možnosti:
    a) přelakujte průhledným lakem.
    b) různé části motivu vybarvujte pomocí laku, po zaschnutí laku přelakujete průhledným lakem.

4. Nechejte vše zaschnout (ne příliš, lak by ztratil na pružnosti a lámal by se vám!).

5. Pinzetou odlepte motiv od razítka/podložky, zastřihněte nůžkami na nehty okraje průhledného laku do hezčího tvaru.

6. Nalakujete si svůj nehet vrchním lakem, nechejte zhruba dvě minuty zaschnout. Musí být trošku lepkavý.

7. Motiv přilepte na nehet a zarovnejte. Pokud jsou zde hnusné průhledné okraje, můžete je rozpustit štětečkem namočeným v odlakovači.

8. Přelakujte vrchním lakem.

Tento článek jsem se rozhodla napsat, protože snad nikomu nemůže stačit stručný návod na zadní straně obalů destiček nebo razítek. Je tolik dalších věcí, které prostě MUSÍTE vědět, abyste uměli razítkovat. Pokud jste cokoli o razítkování hledali česky, našlo vám to články kosmetických stránek, kde vše až moc obkecávají, ale proč vám to nejde, vám neřeknou. Taky jsem ho napsala proto, abych zachovala nějakou informační hodnotu tohoto blogu ?

Pokud vám už razítkování jde, gratuluji! Pokud vám to stále nejde, napište mi, budu se vám snažit poradit.

Zde můžete vidět, co se s tímto dá všechno udělat.

Tuto nádheru vytvořila moje kamarádka Míša za použití razítkovací metody. Použila klasický razítkovací lak a než to zaschlo, přitiskla fólii.

 Podívejte se na poslední manikúru, kterou udělala Šarlota touto metodou. Líbí se vám jednorožci?
Lucie

5 thoughts on “Vše, co byste měli vědět o razítkovací metodě

  1. Ahoj, diky za clanek.Prave zkousim tuto metodu zdobeni.Mam otazku, uz jsem ve fazi, ze si mi podarilo prenest uspesne lak na nehta, ale po prelakovani bezbarvym vrchnim lakem se mi rozmazava vzor na nehtu.Kdepak je chyba?diky

    1. Ahoj, je to tím že při přetírání top coatem se jakoby nesmíš štětečkem dotknout nehtu, takže ti po něm jakoby „plave“. Taky bych doporučila vzor přetřít poze jedním tahem na daném místě, nikoli více tahy 🙂 Existují i speciální top coaty, které by měly rozmazání zabránit. Mají ho např. u BornPretty, ale to by ti musela povědět Lucka, ta ho teď zkoušela 🙂 já osobně používám tu plavací metodu štětce 🙂 Měj se krásně a ať se razítkování daří 🙂

  2. Moc dobrý článek! Přišla jsem na to, že asi používám pitomé razíátko a stěrku. 😀 No, musím vyzkoušet i jiné. 🙂 Odkud je to průhledné razítko prosím? Nebo ho najdu někde na ebay a tak? 🙂 Asi to musím prolustrovat a něco poobjednávat.

    Days of Daysy

  3. Jsem ráda za tento článek, tady jsem jedna z těch, co chtějí razítka zkusit, ale ještě jsem se do toho nepustila, tak to zkusím, maximálně to odlakuju 😀 Pěkně sepsaný podrobně tipy 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít